Daně – povinnost pro všechny poplatníky

Daně mohou být pro leckterou firmu strašákem, ale zkušený účetní si s nimi poradí. Někdy se opravdu vyplatí přijmout nabídku, kterou nabízí daňové poradenství. Přiznání k dani a placení daní jsou základní povinností občanů České repliky, stejně jako dospělých obyvatel jinde na světě. Je to povinnost i pro poplatníky, která mají sídlo v zahraničí a u nás jen podnikají. Je pravda, že jsou výjimky, kde lidé daně naplatí, ale na to zapomeňte. Proč si kazit náladu? Dnes je výhoda, že účetní z firem nemusí obíhat úřady s tiskopisy, ale daně lze přiznat a zaplatit i elektronicky.

Znáte všechny výjimky, odpočty a slevy u daní?

Základem pro zpracování daní je správné vedení účetnictví. S tím souvisí i pořádek ve zpracování mezd. Pro účetní je pak hračkou vypracovat přiznání k dani u fyzických osob nebo u právnických osob. Musí se však vyznat dobře v legislativě, která nabízí řadu výjimek, osvobození, odpočtů a dalších slev. Proč platit něco, co nemusíme? Zkušený účetní proto využije všech možností, jak ulevit firmě, ale zachovat legální postup. Daně z příjmu fyzických osob platí zaměstnanci, umělci, sportovci, advokáti a také soukromí lékaři. Daňové přiznání právnických osob zahrnuje nejen podnikatelské subjekty, ale také nadace a spolky.

Daň z přidané hodnoty patří pro stát k nejdůležitějším

Jednou z nejdůležitějších daní, které firmy odvádějí státu, je daň z přidané hodnoty – DPH. V novodobé historii Česka se platí od roku 1993. Platí ji všichni, kteří se k placení DPH zaregistrují. Placení DPH vychází z výše obratu a nově i z transakcí s firmami, které jsou jako plátci DPH registrováni. Účetní se dále musí postarat o zaplacení daně z nemovitostí nebo silniční daně. Plátci spotřební daně jsou právnické i fyzické osoby, které vyrábějí či obchodují s benzinem, tabákem či alkoholem. Účetní vědí, že tyto položky patří mezi nepřímé daně.